Forum  Strona Główna

 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Warunki pracy w krajach beneluksu- gr.dz.I

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> IV Semestr - Prawo Pracy
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Gość







PostWysłany: Śro 17:32, 16 Maj 2007    Temat postu: Warunki pracy w krajach beneluksu- gr.dz.I

Kraje Beneluksu to wymarzone miejsce na pracę. Bezrobocie jest tam niskie, a firmy chętnie zatrudniają Polaków.
Belgia, Holandia i Luksemburg to trzy państwa Europy Zachodniej. Co je łączy? Po pierwsze nazwa – określa się je krajami Beneluksu. Po drugie – są to państwa bardzo bogate, które potrzebują nowych pracowników. Po trzecie – wysokie zarobki. Pomimo również wysokich kosztów utrzymania opłaca się tam pracować. Ofert dla Polaków nie brakuje, zwłaszcza w Belgii i Holandii.


HOLANDIA
Holandia utrzymała ograniczenia w dostępie do rynku pracy względem obywateli nowych państw członkowskich. Wbrew zapowiedziom, od 1 stycznia br. nie zniesiono okresu przejściowego. Aby ułatwić podjęcie pracy większej grupie Polaków bez niemieckiego paszportu, w grudniu 2006 roku wskazano nowe branże, w których obowiązuje uproszczona procedura przyznawania pozwoleń na pracę (obecnie jest to 69 zawodów).Są to m.in. robotnicy rolni, piekarze, rzeźnicy, producenci zaprawy murarskiej, pracownicy żeglugi śródlądowej, gastronomii i hotelarstwa. W tych branżach pracodawcy nie muszą już udowadniać, że nie są w stanie znaleźć kandydata na daną posadę wśród Holendrów. Teraz muszą jedynie zapewnić przyjezdnym pracownikom odpowiednie warunki, np. mieszkaniowe. We wszystkich branżach, również tych niewymienionych przez rząd, zezwolenia wydawane są dziś o wiele szybciej niż tuż po rozszerzeniu UE- trwa to 3-4 tygodnie.
Największe zapotrzebowanie jest na osoby ze średnim wykształceniem technicznym: spawacze, elektrycy, cieśle, hydraulicy oraz do pracy w rzeźniach.
W 2006 r. liczba pozwoleń na pracę dla Polaków wyniosła prawie 60 tys. (w 2005 r. – 30 tys.).
Oprócz tego w Holandii pracuje ok. 25 tys. Polaków z niemieckimi paszportami (dane szacunkowe) i nieokreślona liczba pracująca nielegalnie .
W Holandii jest spora grupa Polaków samozatrudnionych: ponad 2 tys. Założenie własnej firmy w izbie gospodarczej (KvK) jest stosunkowo szybkie i proste, trzeba jednak znać języki: niderlandzki, angielski czy niemiecki.
Jednak 1 maja tego roku Holandia otworzy całkowicie rynek pracy dla obywateli dziesięciu państw, które weszły do UE w maju 2004 r. - ogłosił 5 kwietnia w Hadze minister spraw społecznych Piet Hein Donner. Bezwarunkowe otwarcie rynku pracy to istotna zmiana polityki, bo poprzedni rząd stał na stanowisku, że trzeba chronić niektóre sektory.

FORMALNOŚCI
Pobyt
Osoba pragnąca przebywać na terenie Holandii dłużej niż 3 miesiące powinna udać się do konsulatu Holandii i złożyć wniosek o pozwolenie na pobyt czasowy (zwany MVV, który jest również zezwoleniem na tymczasowe osiedlenie się). Opłata za MVV wynosi 50 euro. Wniosek ten składa się za pośrednictwem pracodawcy.
Po przybyciu do Holandii w ciągu 3 dni od wjazdu na jej teren należy udać się na lokalny posterunek Policji dla Cudzoziemców celem zastąpienia MVV zezwoleniem na osiedlanie się. W tym celu należy złożyć do lokalnego posterunku Policji dla Cudzoziemców ważny paszport, poświadczony akt urodzenia, oświadczenie o niekaralności, umowę o pracę z danym pracodawcą i 4 kolorowe zdjęcia. Koszt pozwolenia na osiedlanie się wynosi 430 euro.
Decyzję podejmuje Holenderski Urząd Imigracyjny i Naturalizacji. Wnioskodawca otrzymuje odpowiedź pocztą. Pozwolenie na osiedlanie się jest ważne przez rok od przybycia.

Pozwolenie na pracę
Przez pierwsze lata członkostwa Polski w Unii Europejskiej wymagane jest zezwolenie na pracę dla pracowników z Polski. O zezwolenie na pracę może wystąpić wyłącznie pracodawca.
Występują dwie procedury uzyskania zezwolenia na pracę:
1.Pełna procedura - obejmuje sprawdzenie, czy praca nie może być wykonywana przez
pracownika z Holandii lub obywateli starych państw członkowskich
2.Skrócona procedura – dla wybranych sektorów i grup zawodów. Zezwolenie udzielane jest w terminie 2 tygodni bez konieczności sprawdzenia rynku pracy.

Procedura dla pracodawców poszukujących pracowników będących obywatelami Polski
Pracodawca jest odpowiedzialny za złożenie wniosku o pozwolenie na zatrudnienie. Wniosek o wydanie zezwolenia na zatrudnienie może zostać wyłącznie złożony przez pracodawcę z Holandii . Procedura rozpatrywania wniosków trwa zazwyczaj około 5 tygodni, o ile w stosunku obywateli nowych Państw Członkowskich poszukujących pracy w specyficznych sektorach lub grupach zawodowych ma zastosowanie skrócona procedura.
W celu uzyskania pozwolenia na pracę należy dołączyć do wniosku pracodawcy kopie dyplomów i świadectw. Jeżeli nie zostały one wystawione w języku angielskim, niemieckim, francuskim lub niderlandzkim, to muszą być przetłumaczone przez tłumacza przysięgłego. W zależności od procedury, pracodawca może być zobowiązany do udowodnienia, że aktywnie szukał pracowników na to samo stanowisko w Holandii lub starych państwach członkowskich.

System pracy
W Holandii obowiązuje 36 - 40 godzinny tydzień pracy. Za nadgodziny przysługuje pracownikom ekwiwalent pieniężny bądź w postaci dodatkowych dni urlopowych. Zarobki w Holandii należą do dość wysokich, dla cudzoziemców są one bardzo atrakcyjne,gdyż minimalna płaca wynosi 1284,60 € (styczeń 2006). Średnio w sezonie płaci się 5 euro za godzinę. Długość urlopu płatnego to 20 dni.

PODATEK
Ponad 55 tys. Polaków pracuje legalnie w Holandii. Prawie wszyscy powinni rozliczyć się także w Polsce i tu zapłacić po raz drugi podatek. Umowa zawarta między Polską i Holandią jest skonstruowana podobnie, jak w odniesieniu do Wielkiej Brytanii. Oznacza to, że po zapłaceniu holenderskiego podatku należy uzyskany dochód przymierzyć do polskiej skali podatkowej, co niemal zawsze oznacza dopłaty i to bardzo wysokie. Np. przy dochodzie rocznym rzędu 16700 euro podatek w Holandii wyniesie 2,5 proc., tj. 470 euro. Zaś w Polsce tej wysokości dochód powoduje wejście w wyższy, 30-proc. próg i konieczność dopłaty 6200 zł.
Aby uniknąć podwójnego opodatkowania trzeba postarać się w Holandii o status rezydenta. Lecz nie jest to łatwe. Miejscowi urzędnicy niechętnie wydają odpowiednie decyzje, nawet wtedy gdy wnioskodawca może udowodnić, że przebywał w Holandii dłużej niż wymagane 183 dni w roku podatkowym.
Strona polska przymierza się do rozmów z Holendrami, które mają doprowadzić do takiej zmiany umowy, aby Polacy pracujący w Holandii tylko tam płacili podatki. Na nowe prawo trzeba jednak poczekać. Najwcześniej zacznie obowiązywać w 2008 r.


BELGIA
Belgia, po upływie dwuletniego okresu przejściowego w dostępie do rynku pracy, zdecydowała się utrzymać ograniczenia przez kolejne 3 lata. Postanowiono jednocześnie wprowadzić uproszczenia procedury ubiegania się o pozwolenie na pracę w tzw. zawodach deficytowych. W ww. wypadkach przestała obowiązywać procedura każdorazowego badania rynku pracy.
Według konsulatu RP w Brukseli w Belgii mieszka ok. 100 tys. rodaków. Większość pracuje legalnie, ale część żyje z zasiłku i dorabia na czarno. Nasi rodacy mają dobrą opinię wśród pracodawców. Szczególnie cenieni są pracownicy budowlani, tynkarze, hydraulicy mechanicy, sprzątaczki i nianie.

FORMALNOŚCI
Pobyt
Obowiązek meldunkowy jest w Belgii rygorystycznie przestrzegany. W ciągu 8 dni od dnia przyjazdu należy zameldować się w urzędzie gminy (nie dotyczy to osób zamieszkałych w hotelach i pensjonatach, szpitalach itp., gdzie obowiązku meldunkowego dokonuje administracja tych zakładów).
Obywatele polscy przebywający na terenie Belgii w celach turystycznych otrzymują tzw. deklarację przybycia, która jest ważna 3 miesiące. Po tym terminie należy opuścić terytorium Belgii.
W przypadku gdy zamierzamy przebywać na terenie Belgii dłużej niż trzy miesiące, w urzędzie gminy właściwym ze względu na miejsce zamieszkania w Belgii należy złożyć wniosek o udzielenie pozwolenia na pobyt dla obywatela Unii Europejskiej. Wraz z wnioskiem należy przedstawić: ważny paszport lub dowód osobisty, akt urodzenia z tłumaczeniem, ew. akt małżeństwa (lub rozwodu) z tłumaczeniem, umowę najmu mieszkania, 3 fotografie oraz, w zależności od celu pobytu, dodatkowe dokumenty, np. pozwolenie na pracę w Belgii.
Pracownicy najemni mają trzy możliwości legalizacji pobytu po uzyskaniu pozwolenia na pracę w Belgii:
1.w razie uzyskania pozwolenia na pracę podczas pobytu w Belgii (w okresie nie przekraczającym pierwszych 3 miesięcy pobytu) o pozwolenie na pobyt mogą ubiegać się bezpośrednio we właściwym belgijskim urzędzie gminy;
2.w przypadku uzyskania pozwolenia na pracę w Belgii jeszcze przed wjazdem do Belgii - zainteresowany po przyjeździe powinien zgłosić się we właściwym według miejsca zamieszkania belgijskim urzędzie gminy, w której zamierza ubiegać się o pozwolenie na pobyt;
3.w przypadku uzyskania pozwolenia na pracę w Belgii podczas pobytu za granicą (tj. w Polsce lub innym kraju niż Belgia) zainteresowany może w urzędzie konsularnym Belgii w kraju pobytu ubiegać się o zgodę na pobyt tymczasowy w Belgii (tj. o wizę typu D, w paszporcie zastępującą tzw. tymczasowe zezwolenie na pobyt), a następnie po przyjeździe do Belgii zameldować się w urzędzie gminy.

Pozwolenie na pracę
Aby podjąć pracę w Belgii, obywatel jednego z nowych krajów członkowskich Unii Europejskiej powinien posiadać zezwolenie na pracę. Jego uzyskanie zależy od złożenia we właściwym urzędzie pracy przez pracodawcę belgijskiego wniosku o zezwolenie na zatrudnienie dla danej osoby. Udzielenie pracodawcy zezwolenia na zatrudnienie umożliwia udzielenie pracobiorcy zezwolenia na pracę.

Kryteria wydania zezwolenia na pracę
Zezwolenie na zatrudnienie jest przyznawane tylko w przypadku, gdy nie jest możliwe znalezienie na rynku pracy pracownika, który w rozsądnym terminie może objąć dane stanowisko, nawet po poddaniu go odpowiedniemu przeszkoleniu.

System pracy
W Belgii obowiązuje 38-40 godzinny tydzień pracy. Niedziela jest obowiązkowym dniem wolnym od pracy. Liczba nadgodzin w ciągu 3 miesięcy nie może przekroczyć 65 godzin.

Wynagrodzenie
Miesięczne minimalne wynagrodzenie w Belgii wynosiło w styczniu 2006 to 1234 €r.


LUKSEMBURG
Władze Luksemburga zdecydowały się utrzymać okresy ochronne dla swojego rynku pracy do 2009r. Zainteresowani zatrudnieniem na terenie księstwa muszą otrzymać pozwolenie na pracę. Decyzja o jego przyznaniu lub odmowie zależy od sytuacji na luksemburskim rynku pracy.
W Luksemburgu największy popyt na pracowników istnieje głównie w handlu, przemyśle, instytucjach unijnych, w mniejszym stopniu w budownictwie oraz transporcie.

FORMALNOŚCI
Pobyt
Nie ma obowiązku posiadania wizy, niezależnie od celu i czasu pobytu. W przypadku zamierzonego pobytu dłuższego niż 3 miesiące należy złożyć wniosek o udzielenie pozwolenia na pobyt dla obywatela Unii Europejskiej. Wraz z wnioskiem należy złożyć: ważny paszport lub dowód osobisty, akt urodzenia z tłumaczeniem, ew. akt małżeństwa z tłumaczeniem, umowę najmu mieszkania, 3 fotografie oraz, w zależności od celu pobytu osoby zamierzające podjąć pracę (pracownicy najemni, stażyści) związaną z otrzymywaniem wynagrodzenia muszą mieć pozwolenie na pracę.
Decyzja w sprawie udzielenia pozwolenia na pobyt powinna być wydana w ciągu 6 miesięcy od daty złożenia aplikacji. Pozwolenie na pobyt jest wydawane zazwyczaj na okres 5 lat lub na czas obowiązywania zezwolenia na pracę i dotyczy tylko terytorium Luksemburga. Następne pozwolenie na pobyt powinno być wydane na 10 lat.
Uwaga: W informacjach tych mowa jest o wymaganiach teoretycznych. W praktyce uzyskanie pozwolenia na pracę, w związku z dwuletnim okresem przejściowym, jest bardzo trudne, co utrudnia również starania o zalegalizowanie pobytu. Okres oczekiwania na pozwolenie na pobyt w praktyce bywa dłuższy niż 6 miesięcy.

Pozwolenie na pracę
Obywatele nowych Państw Członkowskich, po znalezieniu pracy w Wielkim Księstwie Luksemburga, winni uzyskać pozwolenie na pracę. Do pracodawcy należy złożenie wniosku o wydanie pozwolenia na pracę w Ministerstwie Pracy i Zatrudnienia.

Wynagrodzenie
Pensje są najwyższe w całej Europie. W styczniu 2006 roku minimalna miesięczna pensja wynosiła 1,503 euro.

System pracy
Tygodniowy wymiar pracy w Luksemburgu wynosi 40 godzin.

PODATKI
Metoda wyłączenia z progresją w Luksemburgu
Metoda ta zakłada, że dochód uzyskany za granicą (i opodatkowany za granicą) jest w Polsce zwolniony z opodatkowania, z tym, że stawka podatkowa obliczana jest w oparciu o sumę dochodów uzyskanych w Polsce i za granicą.
Metoda proporcjonalnego odliczenia w Belgii i Holandii
Metoda ta zakłada, że podatek zapłacony od dochodów uzyskanych za granicą jest zaliczany na poczet podatku płaconego w Polsce, z tym, że tylko w pewnych, określonych w ustawie granicach.
Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> IV Semestr - Prawo Pracy Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin