Forum  Strona Główna

 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

WEKSLE gr.dziek.1

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Ekonomia
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Gość







PostWysłany: Pią 13:44, 12 Sty 2007    Temat postu: WEKSLE gr.dziek.1

WEKSEL - to papier wartościowy o określonej dokładnie przez prawo wekslowe formie, charakteryzujący się tym, że złożenie na nim podpisu stanowi podstawę i przyczynę zobowiązania wekslowego podpisującego. Weksel jest wymiennikiem co oznacza, że przez jego wystawienie i wydanie można otrzymać w zamian towar, usługę lub pieniądze.


KRÓTKI RYS HISTORYCZNY WEKSLA

Jako dokument kredytowy weksel pojawił się we Włoszech gdzieś na przełomie XII i XIII wieku w transakcjach kupców i bankierów.
Weksel jest wyrazem pochodzącym z języka niemieckiego. Wechsel - taka jest pisownia niemiecka - znaczy dosłownie zmiana, przestawienie.
W XIII wieku wykształciła się pierwowzór weksla trasowanego.
Gdzieś w XVI wieku zaczął funkcjonować weksel "in blanco" inaczej zwany niezupełnym.
Prawo wekslowe było w tym czasie prawem zwyczajowym, dopiero pierwsza znacząca kodyfikacja prawa wekslowego miała miejsce we Francji w 1807 roku, w Niemczech 1847 roku, w Wielkiej Brytanii w 1882 roku i w Stanach Zjednoczonych 1896 roku. Powstały trzy główne typy prawa wekslowego: francuski, niemiecki i angielski.
Dalszym krokiem do unifikacji prawa wekslowego było uchwalenie 7 czerwca 1930 roku Konwencji Genewskiej. Nie podpisały jej kraje anglosaskie a więc przede wszystkim Wielka Brytania i USA. Tak więc dzisiaj na świecie istnieją dwa podstawowe systemy prawa wekslowego - konwencyjny i anglosaski.
Instytucja weksla w Polsce, jako dokumentu kredytowego zawierającego bezwarunkowe zobowiązanie zapłaty w ustalonym terminie ściśle ustalonej kwoty, pojawiła się w XV wieku. Pierwsze ustawy wekslowe wydano na ziemiach polskich najpierw w Gdańsku 8 marca 1701 roku i w Elblągu 27 stycznia 1758 roku. Natomiast pierwszym polskim powszechnym aktem prawnym dotyczącym weksli była Konstytucja Sejmowa z dnia 13 kwietnia 1775 roku pod tytułem "Ustanowienie prawa wekslowego". W Polsce niepodległej, po 1918 roku weksle miały bardzo szerokie zastosowanie. Były prawie w powszechnym użyciu. Posługiwali się nimi nawet chłopi w bardzo zacofanych regionach kraju. Lata wielkiego kryzysu gospodarczego 1930 do 1935 spowodowały kompletną ruinę wielu dłużników. Wówczas to polskie prawo wekslowe dostosowano do umów międzynarodowych. Ostatecznie regulowała je ustawa z 28 kwietnia 1936 roku. - Prawo wekslowe. oparta na konwencjach genewskich z 1930 roku. To prawo obowiązywało również w PRL i obowiązuje do dzisiaj.

Ustawa - Prawo wekslowe z dnia 28 kwietnia 1936 roku rozróżnia dwa rodzaje weksli:

weksle własne (inaczej suche, proste, sola) - w których wystawca zobowiązuje się do zapłaty określonej przez siebie sumy pieniędzy;

Art. 101 Prawa Wekslowego określa jakie elementy powinien zawierać weksel własny. Są to:
1) nazwa „weksel” w samym tekście dokumentu, w języku, w jakim go wystawiono; 2) przyrzeczenie bezwarunkowe zapłacenia oznaczonej sumy pieniężnej; 3) oznaczenie terminu płatności; 4) oznaczenie miejsca płatności; 5) nazwisko osoby, na której rzecz lub na której zlecenie zapłata ma być dokonana; 6) oznaczenie daty i miejsca wystawienia wekslu;

weksle trasowane (inaczej ciągnione lub trata) - których wystawca zaleca wskazanej w wekslu osobie (tzw. trasatowi) zapłacenie określonej kwoty w określonym miejscu i czasie na rzecz osoby trzeciej (tzw. remitenta);

Art. 1 Prawa Wekslowego określa jakie elementy powinien zawierać weksel trasowany. Są to:

1) nazwa „weksel” w samym tekście dokumentu, w języku, w jakim go wystawiono; 2) polecenie bezwarunkowe zapłacenia oznaczonej sumy pieniężnej; 3) nazwisko osoby, która ma zapłacić (trasata); 4) oznaczenie terminu płatności; 5) oznaczenie miejsca płatności; 6) nazwisko osoby, na której rzecz lub na której zlecenie zapłata ma być dokonana; 7) oznaczenie daty i miejsca wystawienia wekslu; Cool podpis wystawcy wekslu.

Zasadnicze różnice konstrukcyjne pomiędzy wekslem trasowanym i własnym sprowadzają się do czterech kwestii:

braku trasata przy wekslu własnym;
innego ukształtowania obowiązku zapłaty sumy wekslowej (polecenie trasatowi bezwarunkowej zapłaty sumy wekslowej na rzecz remitenta lub na jego zlecenie przy wekslu trasowanym i przyrzeczenie bezwarunkowej zapłaty sumy wekslowej na rzecz remitenta lub na jego zlecenie w zakresie w. własnego);
inny jest dłużnik główny (akceptant po przyjęciu weksla trasowanego i wystawca przy wekslu własnym);
możliwości kumulowania ról (wystawca może być remitentem lub trasatem, wystawca weksla własnego nie może być remitentem).

Weksle są powszechne w obrocie handlowym i mogą pełnić różne funkcje:
Ø Funkcja płatnicza - jako środek płatniczy może zastępowaćØ pieniądz.
Ø Funkcja kredytowa - może być opatrzony klauzulą odsetkową.
Ø Funkcja obiegowa - może być przekazywany z rąk do rąk poprzez indos.
Ø Funkcja gwarancyjna - może stanowić zabezpieczenie kredytu, pożyczki lub operacji gospodarczych.
Ø Funkcja refinansowa - kwotę weksla minus odsetki dyskontowe można otrzymać przed terminem płatności.

Charakter zobowiązania wekslowego:

Bezwarunkowy- odpowiedzialność niezależna od spełnienia jakichkolwiek warunków wystawcy – przy wekslu własnym akceptanta - trasanta - przy wekslu ciągnionym i poddanie się prawnym rygorom wekslowym;
Samodzielny - samodzielność zobowiązań wekslowych osób podpisanych na wekslu- zobowiązanie dotyczy każdej osoby podpisanej na wekslu niezależnie od zobowiązań innych osób;
Solidarny - posiadacz weksla może dochodzić roszczeń przeciw jednemu lub wszystkim dłużnikom podpisanym na wekslu wg swego wyboru;
Abstrakcyjny - oderwanie zobowiązania wekslowego od konkretnego zdarzenia gospodarczego.

Od ważności stosunku prawnego, który uzasadniał jego zaciągnięcie (nie obowiązuje zasada kauzalności, przyczynowości czynności prawnych);


Weksle mogą też być inne, ze względu na osobę remitenta (osoba fizyczna lub prawna, na której zlecenie lub na której rzecz weksel ma być płatny) wyróżniamy:

Ø imienne- ze ściśle określoną osobą remitenta, na rzecz którego należy dokonać płatności
Ø weksle na okaziciela- realizowane na rzecz osoby, która je przedstawi;
Ø weksle „na zlecenie-- upoważnia do przeniesienia prawa do wierzytelności w drodze indosu.

Inne rodzaje weksli:

Weksle handlowe (kupieckie):

a) weksle towarowe z bieżącego obrotu

- weksle akceptowane (akcepty bankierskie): są to papiery wartościowe zawierając zobowiązanie zapłacenia przez bank dłużnika określonej sumy pieniężnej osobie wymienionej na wekslu.
- weksle kwalifikowane: są to weksle akceptowane przez kwalifikowane banki, czyli o ustalonej renomie, co często wiąże się z możliwością ich redyskonta w banku centralnym.

b)weksle finansowe np. traty finansujące koszty przewozu nie związane ściśle z eksportem towarowym lub będące zabezpieczeniem udzielonych kredytów

Weksle handlowe są wykorzystywane przez:

● NBP do:
- regulowania płynności systemu bankowego przez prowadzenie określonej polityki
redyskontowej;
kontrolowania wysokości stóp procentowych kredytów udzielanych na rynku
międzybankowym za pomocą stopy redyskontowej;

banki komercyjne do:
regulowania bieżącej płynności-finansowej;
osiągania, zysku z operacji dyskontowych oraz akceptowania i awalizowania weksli;
pozyskiwania relatywnie taniego kredytu redyskontowego;
zabezpieczania udzielanych kredytów osobom prawnym i fizycznym (weksel in blanco);

podmioty gospodarcze do:
- pozyskiwania kredytu kupieckiego;
- rozliczania transakcji handlowych zarówno krajowych jak i zagranicznych;
- kompensowania wzajemnych zobowiązań bez przepływu gotówki;
- uzyskania kredytu dyskontowego;
- uzyskania kredytu akceptacyjnego;
- do różnego rodzaju zastawów i kaucji.
Bony skarbowe (weksle własne skarbu państwa).

Bony pieniężne NBP- weksle NBP- są to papiery wartościowe emitowane przez bank centralny w celu oddziaływania na płynność systemu bankowego i prowadzenia określonej polityki pieniężnej państwa.

Bony komercyjne (na ogół są to weksle komercyjne względnie hybrydy -weksle z obligacjami): emitowane przez wysoko notowane spółki za pośrednictwem banków będących agentami emisji w celu pozyskania kapitału obrotowego.

Czeki (weksle bankowe): stanowiące polecenie dla banku wypłacenia określonej kwoty pieniężnej osobie posiadającej czek.

W praktyce funkcjonują weksle o nazwach:

In blanco - celowo wystawiane są w stanie niezupełnym tzn. nie posiadają wszystkich koniecznych dla ważności weksla elementów (zwykle sumy wekslowej, terminu płatności itp.). Służy do zabezpieczenia roszczeń które mogą powstać w przyszłości, może być przenoszony przez idos. Niezbędną przesłanką powstania zobowiązania z tego weksla jest uzupełnianie przynajmniej tych braków od których zależy ważność weksla trasowanego.
Zobowiązanie z weksla in blanco wiąże się z dodatkową umową między wystawcą a remitentem jest to porozumienie deklaracja weksla i obejmuje sposób w jaki weksel in blanco powinien być wypełniany „niezupełny w chwili wystawienia"
Ten rodzaj weksla jest często stosowany w celu zabezpieczenia
np. kredytu bankowego. Jego zaletą jest to, że nie zamraża gotówki (jak np.kaucja).
Gwarancyjny - zabezpiecza spłatę kredytu
Kaucyjny- weksel złożony jako gwarancja zobowiązania i stanowiąca odszkodowanie w razie niedopełnienia zobowiązania
Depozytowy- depozyt- suma złożona przez dłużnika stanowiąca świadczenia na rzec wierzyciela
Rekta weksel - to weksel który jest objęty zakazem indosowania przez dodanie przy nazwisku remitenta pierwszego wierzyciela słów "lecz nie na jego zlecenie" lub podobnych. Również indosant może zakazać dalszego indosowania /zakaz osłabia ekonomiczną wartość weksla.
Piwniczny- jako trasata podaje osobę nieistniejącą są ważne o tyle, że uzasadniają zobowiązania wekslowe wystawcy, poręczycieli i indosantów
Sola weksel - oznacza że nie istnieją wtóropisy- weksle: prima, secunda, tertia, sporządza się dla bezpieczeństwa i ułatwienia obiegu

Uczestnicy stosunku wekslowego:

Wystawca - osoba fizyczna lub prawna posiadająca zdolność wekslową. Wystawców weksla może być kilku.
Płatnik - osoba fizyczna lub prawna zobowiązana do zapłaty. W wekslu własnym wystawca= płatnik..
Remitent - osoba fizyczna lub prawna, na której zlecenie lub na której rzecz weksel ma być płatny. Kilku remitentów może działać wspólnie lub oddzielnie.
Akceptant - osoba oznaczona przez wystawcę jako płatnik, która weksel akceptowała. Staje się przez to głównym dłużnikiem wekslowym (tylko trasowany).
Indosant - osoba przekazująca prawa z weksla innej osobie w drodze indosu. Pierwszym indosantem jest zawsze remitent.
Indosatariusz - osoba, która nabyła weksel w drodze indosu.
Poręczyciel - osoba, która awalizuje weksel. Poręczać można za wystawcę, akceptanta i indosanta.
Domicyliat - osoba fizyczna lub prawna, w której mieszkaniu lub siedzibie weksel ma być płatny, np. bank płatnika. Domicyl - miejsce, w którym ma nastąpić płatność.
Wyręczyciel - osoba, która płaci weksel w potrzebie.
Regredient - osoba, która weksel wykupiła i dochodzi należności od poprzedników w drodze protestu.


Termin płatności według polskiego Prawa wekslowego to :
· za okazaniem (a'vista),
· w pewien czas po okazaniu (wizowanie weksla),
· w oznaczonym dniu,
· w pewien czas po dacie.


Klauzule wekslowe (Klauzula - termin prawniczy - zastrzeżenie, postanowienie lub warunek) podzielić można na trzy rodzaje:

1) uznane przez prawo wekslowe,
2) obojętne - uważane za nie napisane,
3) unieważniające weksel.

Klauzule uznane przez prawo wekslowe:
- klauzula odsetkowa - jest skuteczna gdy: umieszczono ją na wekslu płatnym za okazaniem lub w pewien czas po okazaniu, stopa procentowa jest określona na wekslu, wpisu tego dokonał wystawca weksla.
- klauzula zakazująca indosowania,
- klauzula nakazująca przedstawienie weksla do przyjęcia,
- klauzula zabraniająca przedstawienie weksla do przyjęcia,
- zwalniająca od protestu.

Klauzule obojętne:
- klauzula odsetkowa na wekslu płatnym w oznaczonym dniu lub w pewien czas po dacie,
warunki, od których uzależniono indos,
-Klauzula odsetkowa na wekslu płatnym za okazaniem bez podania stopy procentowej.

Klauzule unieważniające weksel:
- klauzula naruszająca bezwarunkowy charakter przyrzeczenia lub polecenia zapłaty
- klauzula ustalająca inny, poza czterema ustawowymi, termin płatności,
- klauzula ustalające kilka terminów płatności.


Obrót wekslowy jest opodatkowany. Obowiązek podatkowy powstaje w momencie wpisania na wekslu kwoty. Zatem weksle wystawione in blanko nie podlegają opłacie skarbowej do momentu wypisania kwoty zobowiązania.

INDOS
- jest to klauzula przenosząca prawa z weksla umieszczona na jego rewersie lub na jego
przedłużku. Weksel zaopatrzony chociażby w jeden indos nazywa się RYMESA. Indos
przekreślony uważa się za niebyły. Indos musi być: bezwarunkowy, a każdy warunek przy
indosie uważa się za nie napisany, całkowity - na całą kwotę. Musi być zachowany ciąg
indosów. Pierwszym indosantem jest zawsze remitent

Rodzje indosów:

- imienny - tzw. zupełny - wskazuje na osobę, na którą przenosi się weksel,
- in blanco - tzw. otwarty, niezupełny - nie ma wymienionego indosatariusza. Najczęściej zawiera tylko podpis indosanta,
- pełnomocniczy - (waluta do inkasa) indosatariusz otrzymuje od indosanta pełnomocnictwo do wykonywania w jego imieniu praw wekslowych. Każdy następny indos musi być pełnomocniczy,
- zastawniczy - (waluta w zastaw) stosowany podczas oddawania weksla w zastaw indosatariuszowi.

Aby indosować weksel, czyli przekazać swoje prawa z weksla na inną osobę, wystarczy napisać na jego odwrocie np. "Ustępuję na rzecz (imię i nazwisko)" (indos imienny), "Indosuję" (indos in blanco) lub "Ustępuję na zlecenie okaziciela" (indos na okaziciela) i podpisać się. Każdy dodatkowy podpis na wekslu jest dodatkową gwarancją spłaty długu.
Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Ekonomia Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin