Forum  Strona Główna

 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

banki komercyjne- notatka

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Ekonomia
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Gość







PostWysłany: Czw 13:49, 18 Sty 2007    Temat postu: banki komercyjne- notatka

To sa tylko te rzeczy, ktore teoretycznie byly w wymaganiach.

1. Definicja banku
2. Podział i charakterystyka operacji bankowych
3. Przykłady poszczególnych rodzajów operacji bankowych
4. Funkcje Banku Centralnego
5. Organizacja systemu bankowego w Polsce
6. Klasyfikacja lokat bankowych

Ad.1.
Bank jest osobą prawną utworzoną zgodnie z przepisami ustaw, działającą na podstawie zezwoleń uprawniających do wykonywania czynności bankowych obciążających ryzykiem środki powierzone pod jakimkolwiek tytułem zwrotnym.

Banki komercyjne są wyspecjalizowanymi instytucjami finansowymi trudniącymi się obsługą i organizowaniem ruchu pieniądza między wszystkimi jednostkami gospodarującymi i ludnością. Są one samodzielnymi, samofinansującymi się jednostkami organizacyjnymi posiadającymi osobowość prawną działającymi na podstawie ustawy z dnia 29.08.97r „Prawo bankowe”. Banki komercyjne to określenie banków handlowych, hipotecznych i inwestycyjnych, które gromadząc wkłady i udzielając kredytów powodują kreację pieniądza. Banki komercyjne odgrywają kluczową rolę w polskim systemie bankowym. Przypada na nie około 94% depozytów zebranych przez wszystkie banki i także około 94% udzielonych kredytów bankowych.

Ad. 2,3.
Pojęcie operacje bankowe w szerokim znaczeniu obejmuje wszystkie rodzaje czynności bankowych. Należą do nich operacje:
▪ bierne (pasywne), polegające na gromadzeniu wkładów i lokat, emitowaniu własnych papierów wartościowych i wykonywaniu czynności zmierzających do powiększenia sumy środków znajdujących się w dyspozycji banków oraz emitowanie znaków pieniężnych przez bank centralny.
▪ czynne (aktywne), w których banki wykorzystują zgromadzone środki, udzielając różnego rodzaju kredytów, lokując kapitały własne i klientów w korzystnych przedsięwzięciach
Do operacji czynnych należą:
→ lokowanie kapitałów własnych banku oraz kapitałów klientów,
→ zarządzanie aktywami, ryzykiem kursowym i ryzykiem stopy procentowej banku,
→ handel walutami, dewizami, złotem,
→ forfaiting, factoring, leasing,
→ udzielanie gwarancji bankowych, poręczeń, awali,
→ prowadzenie bankowych otwartych funduszy inwestycyjnych.
▪ pośredniczące (usługowe), czynności wykonywane na zlecenie i ryzyko klientów oraz czynności ewidencyjno – rozliczeniowe, tj. prowadzenie rachunków bankowych klientów i dokonywanie rozliczeń pieniężnych (gotówkowych oraz bezgotówkowych)
Do operacji pośredniczących zaliczamy:
→ prowadzenie rachunków inwestycyjnych dla osób fizycznych i prawnych
→ realizacja transakcji kupna i sprzedaży papierów wartościowych notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie,
→ sprzedaż jednostek uczestnictwa funduszy powierniczych,
→ zarządzanie pakietem papierów wartościowych klienta na zlecenie na podstawie pełnomocnictwa udzielonego domowi maklerskiemu przez klienta,
→ dostęp do specjalnych biuletynów zawierających bieżące informacje i analizy dotyczące rynku kapitałowego,
→ przygotowanie i przeprowadzanie nowej emisji akcji oraz wprowadzanie akcji do obrotu publicznego,
→ obsługa krajowych funduszy emerytalnych,
→ wynajem skrzynek sejfowych,
→ obrót produktami ubezpieczeniowymi.

Ad. 4,5.
1. Bank centralny- działa na podstawie ustawy z dnia 29.08.1997 r. jest nim Narodowy Bank Polski, który wypełnia następujące funkcje:
-Bank emisyjny. NBP ma wyłączne prawo emitowania znaków pieniężnych będących prawnym środkiem płatniczym w Polsce. Narodowy Bank Polski określa wielkość ich emisji oraz moment wprowadzenia do obiegu, za którego płynność odpowiada. Ponadto, organizuje obieg pieniężny i reguluje ilość pieniądza w obiegu.
-Bank banków. NBP pełni w stosunku do banków funkcje regulacyjne, które mają na celu zapewnienie bezpieczeństwa depozytów zgromadzonych w bankach oraz stabilności sektora bankowego. Organizuje system rozliczeń pieniężnych, prowadzi bieżące rozrachunki międzybankowe i aktywnie uczestniczy w międzybankowym rynku pieniężnym. Narodowy Bank Polski jest odpowiedzialny za stabilność i bezpieczeństwo całego systemu bankowego. Pełniąc funkcję banku banków, sprawuje kontrolę nad działalnością banków, a w szczególności nad przestrzeganiem przepisów prawa bankowego. Ponadto NBP nadzoruje systemy płatności w Polsce.
-Centralny bank państwa. NBP prowadzi obsługę bankową budżetu państwa, prowadzi rachunki bankowe rządu i centralnych instytucji państwowych, państwowych funduszy celowych i państwowych jednostek budżetowych oraz realizuje ich zlecenia płatnicze
2. Banki komercyjne zajmują się obsługą finansową podmiotów rynkowych.


Ad. 6.
Klasyfikacja lokat bankowych:
- lokata bieżąca- cechą charakterystyczną rachunku bieżącego jest brak określenia terminu, na jaki klient składa pieniądze. Oznacza to, że pieniądze są stawiane do dyspozycji klienta w każdej chwili i to bez żadnego uszczerbku na oprocentowaniu. Fakt, iż bank nie może być pewien, jak długo pieniądze klienta pozostaną do jego dyspozycji jest jednym z czynników sprawiających, że oprocentowanie lokat bieżących jest niskie. Rzutuje to na charakter operacji zawieranych za pośrednictwem rachunku lokaty bieżącej- rachunki te służą przede wszystkim do operacji rozliczeniowych. Większość banków dzieli rachunki bieżące na dwa typy:
▪ rachunki bieżące osób prawnych, zwane najczęściej rachunkami a vista,
▪ rachunki bieżące osób prywatnych, zwane rachunkami oszczędnościowo- rozliczeniowymi (w skrócie ROR).
-lokata terminowa- służy do przechowywania środków pieniężnych posiadacza rachunku przez czas określony w umowie z bankiem. Może być zakładana przez osoby fizyczne, osoby prawne i inne podmioty prowadzące działalność gospodarczą, a także organizacje społeczne, polityczne, zawodowe, fundacje i stowarzyszenia.
Rodzaje lokat terminowych:
▪ lokata rentierska
▪ lokata progresywna
▪ lokata dynamiczna
▪ lokata automatyczna
▪ lokata negocjowana
▪ lokata overnight
▪ e-lokata
▪ lokata call
Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Ekonomia Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin