Forum  Strona Główna

 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Jakies materiały

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Międzynarodowe Stosunki Gospodarcze
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Gość







PostWysłany: Śro 0:49, 24 Sty 2007    Temat postu: Jakies materiały

Scharakteryzuj przedmiot”MSG”
a) w wąskim ujęciu
b) w szerokim ujęciu

Międzynarodowe stosunki gospodarcze,
1) powiązania ekonomiczne (więzi ekonomiczne) między różnymi krajami, rozumiane jako stosunki między państwami, ale także między konkretnymi podmiotami ekonomicznymi, przedsiębiorstwami obejmujące międzynarodowe sfery wymiany dóbr, usług i czynników wytwórczych przez ich eksport i import;
2) gałąź wiedzy, czyli nauka o międzynarodowych stosunkach gospodarczych. Obejmują one rzeczywistość oraz badania nad nią. W ich zakres wchodzą takie kwestie, jak międzynarodowy ład gospodarczy, międzynarodowe organizacje gospodarcze i ich funkcjonowanie, stan i perspektywy rozwoju gospodarki globalnej, procesy i mechanizmy w niej zachodzące, kwestie walutowe, rynki finansowe, handel i przepływ kapitału, formy integracji gospodarczej, w tym integracji regionalnej, zasady i stopień rozwoju współpracy międzynarodowej, polityka rozwojowa na rzecz obszarów zapóźnionych, krajów rozwijających się.
Ważną dziedziną ekonomii - lokalizowaną w obszarze makroekonomii - jest ekonomia międzynarodowa, nazywana najczęściej międzynarodowymi stosunkami ekonomicznymi lub międzynarodowymi stosunkami gospodarczymi. Jako dyscyplina naukowa, zmierza ona do poznania zasad i mechanizmów funkcjonowania współczesnej gospodarki światowej i należy do najbardziej rozwijanych dziedzin teorii ekonomii w jej szerokim rozumieniu. Jest to w dużej mierze wynikiem jej związków z przemianami w strukturze współczesnej gospodarki światowej.
Nauka o MSG obejmuje zarówno problematykę teorii, jak i polityki. Rozpatruje zjawiska zarówno z punktu widzenia świata jako całości, jak i określonego kraju czy grupy krajów.
MSG - nazywane także międzynarodowymi stosunkami gospodarczymi - to część ogólnych stosunków ekonomicznych, nawiązywanych na forum międzynarodowej działalności gospodarczej.
Obejmują one:
a) międzynarodowy podział pracy;
b) międzynarodowy obrót gospodarczy (międzynarodową wymianę gospodarczą), obejmujący:
- międzynarodową wymianę towarów,
- międzynarodową wymianę usług,
- międzynarodowe obroty (transfery) kapitałowe,
- międzynarodowe przepływy technologii,
- międzynarodowe przepływy ludności (siły roboczej);
c) międzynarodowe stosunki finansowe.
Oddziałują one na wszystkie sfery działalności gospodarczej, wpływają na tempo i kierunki rozwoju gospodarczego, decydują o pozycji ekonomicznej i politycznej poszczególnych krajów w świecie.







Istota międzynarodowego podziału pracy:

Podział pracy - sposób organizacji procesów produkcyjnych w społeczeństwie, polegający na wyodrębnieniu się grup ludzi zajmujących się wytwarzaniem określonych produktów (społeczny podział pracy), lub wykonujących określone czynności przy wytwarzaniu tego samego produktu (techniczny podział pracy).

- Społeczny podział pracy
- Techniczny podział pracy

Międzynarodowy podział pracy można rozpatrywać bądź w kategoriach statycznych bądź dynamicznych.
1)W statycznym pojmowaniu międzynarodowego podziału pracy zakłada się przyjęcie osiągniętej w jego struktury towarowej i geograficznej za daną i nie zmienną.
2)W pojęciu dynamicznym, przeciwnie, zakłada się konieczność nieustannych zmian w strukturze produkcji i handlu, uwzględniających – z jednej strony możliwości rozwojowe danej gospodarki, z drugiej zaś potrzebę jej adaptacji do zmieniających się warunków w zakresie technik wytwarzania, dostępu do bogactw naturalnych, zmian wielkości oraz struktury popytu i podaży.

Międzynarodowy podział pracy ma miejsce wówczas, gdy jego uczestnicy znajdują się w więcej niż jednym kraju i są zainteresowani produkcją, ale specjalną produkcją pod kątem potrzeb obrotu międzynarodowego i wykazują trwałe zainteresowanie. Wykształcił się ze społecznego podziału pracy. W ramach poszczególnych krajów. Miał charakter lokalny, rynki lokalne okazywały się zbyt ciasne.
Społeczny podział pracy przekształci się w międzynarodowy, gdy jest w poszczególnych krajach struktura i produkcja ukierunkowana na wymianę z innymi krajami.

Czynniki wpływające na międzynarodowy podział pracy:
a) strukturalne:
wynikające z różnego wyposażenia państw w bogactwa naturalne, czynniki produkcji,
różnice w zasobach pracy, wyposażenie w siłę roboczą, wydajność pracy,
różnice w zasobach kapitału, [kapitał decyduje o podziale pracy]
b) techniczne:
rewolucja naukowo – techniczna i jej skutki zmiany,
polityka gospodarcza, traktaty, umowy międzynarodowe.
c) koniunkturalne:
dobra koniunktura, dobra wymiana, współpraca.

Czynniki kształtujące międzynarodowy podział pracy:
1) czynniki wewnętrzne
a) warunki naturalne – istotne z punktu widzenia możliwości specjalizacji (położenie geograficzne, klimat, zasoby naturalne, warunki glebowe, czynniki demograficzne). Rola czynników naturalnych jako czynnika specjalizacji międzynarodowych uległa wraz z rozwojem gosp. istotnym zmianom i nie posiada już obecnie charakteru rozstrzygającego
b) warunki związane z osiągniętym poziomem rozwoju gospodarczego i istniejącą strukturą gospodarczą są wynikiem drogi historycznej jaką przebyła gospodarka. Są to min.: nagromadzone zasoby kapitałowe, stan infrastruktury gospodarczej, poziom techniczny aparatu wytwórczego, nowoczesność rozwiązań instytucjonalno-systemowych. Czynniki te mają olbrzymi wpływ na poziom i dynamikę wzrostu gospodarczego
c) czynniki systemowe wpływają na miejsce danego kraju w międzynarodowym podziale pracy przez określenie celów i kierunków jego rozwoju społeczno-gospodarczego oraz warunków ich osiągnięcia
d) czynniki związane ze zdarzeniami i sytuacjami nieprzewidywalnymi. Jako takie nie podlegają one regułom ekonomii tym niemniej ich następstwa mogą prowadzić do zmiany założonych celów gospodarczych.
2) Czynniki zewnętrzne związane są przede wszystkim z wzajemnym oddziaływaniem krajów o różnym poziomie rozwoju, odmiennym potencjale ekonomicznym i demograficznym, różnych systemach społeczno-ekonomicznych, odmiennej kulturze i tradycjach, które stwarzają zewnętrzne impulsy przekształcenia się w struktury gosp. i społecznej. Czynniki zewnętrzne posiadają o wiele istotniejsze znaczenia dla krajów o małym lub zacofanym potencjale ekonomicznym niż dla krajów większych i bardziej rozwiniętych.


Tradycyjny międzynarodowy podział pracy.

W wyniku rewolucji przemysłowej niektóre kraje zaczęły specjalizować się w produkcji przemysłowej. Pozostałe kraje specjalizowały się w produkcji rolno – spożywczej i wydobywaniu surowców.
Świat podzielił się na dwie części.
1.kraje uprzemysłowione.
2.kraje rolno – spożywcze.

Korzyści dla krajów-odbiorców inwestycji i krajów-inwestorów
Głównym czynnikiem, który motywuje firmy do przenoszenia usług zagranicę, są oczywiście koszty. Odsetek firm, które w ramach różnych ankiet przyznają, że niższe koszty są najważniejszym powodem "offshoringu", wynosi od 70 do 80%. Oszczędności z tego tytułu sięgają zazwyczaj 20-40% i wynikają nie tylko z dostępności tańszej siły roboczej, ale również ze skoncentrowania działalności w mniejszej liczbie ośrodków i tak zwanych korzyści skali. Dzięki koncentracji firmy mogą prowadzić bardziej wyspecjalizowaną działalność, pracownicy mogą podnosić swoje kwalifikacje, a niektóre prace mogą być poddawane coraz większej standaryzacji. Powyższe zalety mogą w równym stopniu obniżyć koszty usług, co poprawić ich jakość i jest to jedna z rzeczy, które pomagają zrozumieć, dlaczego "offshoring" pojawia się zarówno w krajach rozwiniętych, jak i rozwijających się.
"Koszty są tylko haczykiem", wyjaśnia UNCTAD. "Wielu pionierów "offshoringu" zdecydowało się na ten krok po to, by wykorzystać umiejętności lokalnych pracowników i poprawić jakość świadczonych usług. Takie firmy nie wycofały się z obcych rynków, a nawet powiększają tam swoją obecność, by zapewnić sobie cały szereg korzyści wynikających z międzynarodowego podziału pracy w sferze wytwarzania usług."
Z tego względu korzyści, jakie mogą płynąć z "offshoringu" usług dla państw rozwijających się i państw w okresie transformacji gospodarczej, wydają się być duże. Główne potencjalne zdobycze krajów będących odbiorcami inwestycji to:
- zwiększone wpływy z eksportu,
- nowe miejsca pracy,
- wyższe płace i wzrost kwalifikacji pracowników.
Dokonywane w ramach offshoringu bezpośrednie inwestycje zagraniczne mogą stworzyć pozytywne efekty uboczne
- wzrost konkurencyjności zasobów ludzkich
- poprawA infrastruktury TIK
Ponadto, takie inwestycje nie powodują żadnych skutków negatywnych, które mogą towarzyszyć innym rodzajom działalności gospodarczej (np. skażenie środowiska lub nadmierne zużycie bogactw naturalnych).
W rzeczywistości jest to jednak sytuacja z rodzaju "każdy wygrywa", ponieważ "offshoring" przynosi korzyści także tym państwom, z których napływają inwestycje. Po pierwsze, "offshoring"
- pozwala firmom z tych państw ograniczyć koszty oraz poprawić jakość i terminowość dostaw. W ten sposób zwiększa więc ich konkurencyjność, co ma pozytywny wpływ na całą gospodarkę kraju-inwestora.
- pomaga krajom-inwestorom przestawić się na działania gospodarcze, które cechuje wyższa wydajność i wyższa wartość dodana.
- kraje powiększają swoje rezerwy walutowe,
- wydają więcej pieniędzy na import zaawansowanych technologicznie produktów z krajów uprzemysłowionych.


MIĘDZYNARODOWY PODZIAŁ PRACY
A GOSPODARKA ŚWIATOWA
Gospodarka światowa – historycznie ukształtowany i zmieniający się w czasie system powiązań produkcyjnych, technologicznych, handlowych, finansowych i instytucjonalnych między gospodarkami narodowymi różnych krajów, o różnych poziomach rozwoju gospodarczo-społecznego, włączający je w ogólnoświatowy proces produkcji i wymiany.
Powiązania ekonomiczne: handlowe, produkcyjne, inwestycyjne, techniczne, walutowo-finansowe, instytucjonalne itp.
Podmioty:
- krajowe uczestniczące w międzynarodowym podziale pracy (przedsiębiorstwa krajowe, instytucje i organizacje państwowe, organy rządowe);
- międzynarodowe (przedsiębiorstwa, organizacje, instytucje integracyjne);
- transnarodowe (przedsiębiorstwa, organizacje, instytucje integracyjne).
We współczesnej gospodarce światowej zmienia się także charakter międzynarodowego podziału pracy: specjalizacja o charakterze międzygałęziowym ustępuje miejsca specjalizacji wewnątrzgałęziowej, a wymiana wyrobów gotowych – wymianie podzespołów i części wyrobów gotowych. W związku z tym wzrasta znaczenie wzajemnych powiązań gospodarczych w obrębie krajów rozwiniętych gospodarczo i maleje znaczenie powiązań między krajami rozwiniętymi gospodarczo a krajami słabo rozwiniętymi.

Istota procesu internacjonalizacji działalności gospodarczej:

Przedsiębiorstwa szukać mogą, zatem swojej przewagi w walce konkurencyjnej poprzez wprowadzenie strategii internacjonalizacji (względnie globalizacji) swojej działalności. Wejście na rynki zagraniczne może poprawić pozycję konkurencyjną przedsiębiorstwa. Ważnym jest, aby możliwości, jakie stwarza dla polskich przedsiębiorstw integracja polityczna i ekonomiczna z Unią Europejską zostały przez nie w pełni wykorzystane. Jedną z takich możliwości jest internacjonalizacja firmy. Potwierdza to znany ekonomista P. Drucker. Jego zdaniem „coraz więcej podmiotów gospodarczych, włączając w to także małe firmy, funkcjonuje jako transnarodowe przedsiębiorstwa. I chociaż ich zasięg może mieć nadal charakter lokalny lub regionalny, to jednak działają one w warunkach globalnej konkurencji. Dlatego też strategia ich działania także musi mieć charakter globalny zarówno w stosunku do techniki i finansów, produktów i rynków zbytu, jak i wobec informacji i ludzi.”

INTERNACJONALIZACJA PRZEDSIĘBIORSTW

Internacjonalizacja – podejmowanie przez przedsiębiorstwa działań gospodarczych za granicą.

Internacjonalizacja (ujęcie dynamiczne) – proces podejmowania przez przedsiębiorstwa działań gospodarczych za granicą.

Internacjonalizacja (ujęcie statyczne) – stopień powiązań przedsiębiorstwa z rynkami zagranicznymi.

Stopień internacjonalizacji przedsiębiorstwa
• liczba rynków zagranicznych, na których firma funkcjonuje;
• wielkość obrotów realizowanych na rynkach zagranicznych;
• udział obrotów realizowanych na rynkach zagranicznych w całości obrotów przedsiębiorstwa;
• wielkość zysków realizowanych na rynkach zagranicznych;
• wielkość zatrudnienia za granicą;
• wielkość inwestycji i majątku za granicą.

FORMY INTERNACJONALIZACJI PRZEDIĘBIORSTWA
Handel zagraniczny – odpłatna wymiana towarów i usług z partnerami posiadającymi siedzibę za granicą.
Import
Eksport
Obrót licencjami i know how – przedmiotem transakcji są:
1. Materialne dobra przemysłowe:
• wynalazki chronione patentem,
• znaki towarów chronione rejestracją,
• wzory użytkowe.
2. Know how – wiedza techniczna, technologiczna oraz organizacyjna związana z procesem wytwarzania określonego produktu.
Inwestycja bezpośrednia – forma długoterminowej lokaty kapitału za granicą, polegająca na stworzeniu w obcym kraju nowego przedsiębiorstwa i wyposażeniu go w kapitał zakładowy lub wykupienie takiej liczby akcji zagranicznego przedsiębiorstwa, która pozwala na kontrolowanie jego działalności.


Handel zagraniczny

Handel zagraniczny polega na odplatnej wymianie towarow i usulg miedzy kontrahentami majacymi stałą siedzibe w roznych krajach. Sens ekonomiczny handlu zagranicznego polega na uzupelnieniu brakujacych dobr oraz wykorzystaniu roznic kosztow produkcji okreslonych towarow w kraju i za granicą.
Handel zagraniczny wynika z wielu czynnikow, do najwazniejszych zas z nich zaliczyc mozemy;
* nierowny poszial surowcow na ziemi, co dotyczy np. zasobow wegla, rud zelaza, rud metali niezelaznych, ropy naftowej;
* zroznicowanie warunkow klimatycznych, wplywajacych na mozliwosc uprawy roznych plodow rolnych w roznych krajach np. pszenicy, bawełny, kauczuku, kukurydzy, kawy;
*odmienna struktura gospodarki danego kraju, sprawiajaca, ze gospodarka krajow uprzemyslowionych nastawiona jest na wywyoz przemyslowych wyrobow gotowych, a przywoz surowcow i atrykulow zywnosciowych, podczas gsy sytuacja jest odwrotna w krajach rolniczych i bogatych w surowce
* nierowny poziom techniczny, ktory decyduje, ze pewne kraje osiagnely w wybranych dziedzinach produkcjiwyjatkowo wysoki poziom, np. szwajcarskie lekarstwa i zegarki, japonski i amerykanski sprzet elektroniczny, niemieckie samochody i sprzet optyczny

W handlu zagranicznym mozna wyroznic nastepujace operacje w obrocie towarowym z zagranicą: import, eksport, reeksport, obrot uszlachetniajacy oraz tranzyt.
Import to nabycie towaru za granicsa i przewiezienie go do kraju.
Eksport polega na sprzedazy towaru za granica i wywoz z kraju
Reeksport mozna podzielic na besposredni i posredni. Reeksport bezposredni to nabycie towaru za granica i bezposrednia sprzedaz - z pominieciem kraju reeksportera - partnerowi w innym kraju. Reeksport posredni to nabycie towaru za granicą, przewiezienie do kraju reeksportera oraz dalszy eksport do innego kraju. Czesto wkraju reeksportera sa wykonywane czynnosci uszlachetniace towar np. przepakowanie, sortowanie, lecz bez przetwarzanie tego towaru.
Obrot uszlachetniacy polega na przerabianu na zlecenie firmy zagranicznej surowcow lub polfabrykantow dostarczajacych z zagranicy, Obrot uszlachetniajacy czynny oznacza uszlachetnienie zagranicznego towaru wdanym kraju, bierny zas - wyslanie towaru do uszlachetnienia za granicą.
Tranzyt polega na przewozeniu towarow z jednego kraju do drugiego przez terytorium trzeciego.

Zasadniczą role w handlu zagranicznym dla danego kraju odgrywa stosunek zmian cen towarow eksportowanych do zmian cen towarow importowanych w danym okresie w stosunku do okresu porownywalnego. Stosunek ten jest nazwany termis of trade (t.o.t.), a okreslenie to pochodzi z jezyka angielskiego. Jeszeli ceny towarow importowanych obnizyli sie lub pozostaly bez zmiany, a ceny towarow eksportowanych poszly do gory w porownywalnych okresach to t.o.t. sa korzystne dla danego kraju. Jezeli antomiat ceny towarow eksportowanych nie ulegly zmianie lub obnizyly sie, a ceny towarow importowanych wzrosly to t.o.t. jest niekorzystne. Mozna wiec powiedziec ze korzystny oklad termis of trade zachodzi wowczas gdy spelniona jest nierownosc t.o.t.>1
W Polsce w 1990 r. zniesiono monopol panstwa na handel zagraniczny i od tego czasu obrot towarowy z zagranicą jest dozwolony kazdemu na rownych prawach
Podmiotami gospodarczymi prowadzacymi dzialalnosc w zakresie handlu zagranicznego mogą wiec byc:
* panstwowe przedsiebiorstwa handlu zagranicznego
* spolki prawa handlowego
* inne osoby prawne, prowadzace dzialalnosc gosp.
* osoby fizyczne


Handel zagraniczny – wszelkie rodzaje działalności związane z utrzymaniem środków gospodarczych za granicą.
W wąskim znaczeniu: sprzedaż lub zakup za granicą dóbr materialnych czynników produkcji, technologii, myśli naukowej.
Formy handlu zagranicznego:
A. Podstawowe formy handlu zagranicznego.
- export,
- import,
- handel tranzytowy, sprowadza się go wyłącznie do obrotu towarowego, dotyczy sytuacji, kiedy siedziba firmy realizującej dana transakcję kupna – sprzedaży nie znajduje się w kraju eksportującym, bądź importującym, w kraju trzecim.
Eksport – transakcje realizowane między podmiotem a odbiorcą lub za pomocą pośredników.
Eksport bezpośredni:
- stosowany przede wszystkim w eksporcie dóbr inwestycyjnych,
- bezpośredni kontakt z klientami,
- wymaga dobrej znajomości rynków zagranicznych przez producenta,
- konieczność własnej akwizycji i dbałość o rynek,
- własny dział eksportu,
- dłuższa droga zbytu,
- własny magazyn wysyłkowy,
- własny serwis i magazyn części zamiennych,
- długoterminowe kredyty,
- wzrost zaangażowania kapitału,
- wysokie ryzyko kredytowe.
Eksport pośredni:
- sprzedaż towarów przez producenta w kraju,
- dystrybucja poprzez przedsiębiorstwo handlu zagranicznego,
- znajomość przez pośredników specyficznych dla poszczególnych krajów sieci sprzedaży i dróg transportu,
- doświadczenie rynkowe pośredników, często specjalizacja w sprzedaży na określonym rynku lub określonych produktów,
- ryzyko błędnych informacji o popycie na towary producenta,
- wymóg przekazania prawa wyłącznej sprzedaży,
- preferowany przez średnie przedsiębiorstwa,
- producent unika tworzenia własnej sieci za granicą,
- preferowany w przypadku niewielkich, bądź nie regularnych dostaw towarów oraz przy sprzedaży produktów seryjnych,
- nie wymaga angażowania kapitału przez producenta na cele składowania i dystrybucji.
Import bezpośredni:
- stosowany zwłaszcza w przypadku surowców i półfabrykatów, nieprzerwany przypływ materiałów,
- bezpośredni kontakt z dostawcą,
- własny oddział zagraniczny, własna orientacja w rynku, własna akwizycja,
- wymaga urządzenia magazyny importowego,
- ryzyko transportowe importera,
- większe zaangażowanie kapitału.
Import pośredni:
- dokonywanie nieregularnie, bądź w małych ilościach,
- rozproszony z wielu krajów,
- korzystniejsze ceny poprzez masowe zakupy przez firmy handlu zagranicznego,
- konieczna dobra znajomość rynku przez firmy handlu zagranicznego,
- możliwość przystosowania importowanych towarów przez firmy handlu zagranicznego do wymagań odbiorców,
- brak problemu poszukiwania źródeł zaopatrzenia,
- stała gotowość dostaw.
B. Inne szczególne formy handlu zagranicznego.
- obrót uszlachetniający i reparacyjny,
- obrót licencjami i “know how”,
- franchizing,
- leasing,
- transakcje wiązane, kompensacyjne, barterowe,
- obrót projektami inwestycyjnymi,
- inwestycje bezpośrednie.
Obrót uszlachetniający i reparacyjny, wysłanie za granicę produktu, który nie jest wykończony, w celu wykończenia go za granicą; o tym decydują względy finansowe, tańsza siła robocza. Produkt wytworzony w jednym kraju wysyła się do kraju bardzie zaawansowanego technicznie, wraca z powrotem do kraju pochodzenia, często te procesy są dokonywane w strefach wolnocłowych.
Obrót reparacyjny, wysłanie za granicę w celu dokonania naprawy urządzeń, maszyn, aby dokonać napraw po tańszych kosztach.
Obrót licencjami oraz “know how”, przedmiotem obrotu są chronione znaki towarowe, nie materialne dobra przemysłowe, obrót poprzez przeniesienia praw wyłącznych, własności w postaci licencji.
Dwa rodzaje licencji:
- przekazanie wyłącznie praw patentowych, czyste umowy licencyjne,
- złożone umowy licencyjne, składają się z czystej umowy plus inne świadczenia “know how”.
Franchizing:
- franczyzant jest samodzielny pod względem prawnym,
- franczyzant prowadzi działalność według wskazówek i pod kontrolą franczyzera,
- strategię marketingową określa franczyzer,
- sprzedaż odbywa się pod znakiem firmowym franczyzera,
- franczyzer uczestniczy w kampanii reklamowej towarów,
- franczyzent ma wyznaczony obszar zbytu,
- franczyzenta obowiązuje zakaz sprzedaży towarów konkurencyjnych wobec towarów objętych umową,
- franczyzant może zawierać umowy franchizingu z wieloma partnerami, ale tylko w zakresie towarów nie konkurencyjnych ze sobą,
- franczyzer udziela francyzantowi kredytu na wyposażenie przedsiębiorstwa, składowanie i zbyt towarów.
Forma franchizingu jest najczęściej stosowana w handlu samochodami, paliwami płynnymi (stacje benzynowe) w przemyśle napojów chłodzących a także w sprzedaży usług hotelowych i restauracji.
Leasing:
- operacyjny, charakteryzuje się tym, że nakłady poniesione przez dawcę na zakup przez biorcę nie zwracają się w ramach jednego kontraktu, dawca przejmuje na siebie obowiązek konserwacji i napraw. Po wygaśnięciu umowy biorca zwraca urządzenie, które może trafić do innego biorcy.
- finansowy, przedmiot kontraktu podlega całkowitej amortyzacji podczas trwania tego kontraktu, przedmiot użytkowany przez jednego biorcę, występuje trwały długi okres umowy, po wygaśnięciu umowy, urządzenie przechodzi na własność leasing odbiorcy.
Transakcje wiązane, kompensacyjne, barterowe, to takie, w których zakup lub sprzedaż towarów jest uzależniona od zakupu lub sprzedaży innych towarów.
Rodzaje transakcji wiązanych:
- poziome, np.: importer deklaruje się kupić, jeśli drugi kupi od niego;
- pionowe, eksporter udziela sprzedaży produktu atrakcyjnego, jeśli kupimy też inny produkt.
Transakcje barterowe, towar za towar, bezdewizowe, kompensacyjne
Transakcje clearingowe, biorą w nich udział 4 strony. Eksporter i importer w 1 kraju i eksporter i importer w 2 kraju.
Schemat:
E I
B B
I E
Eksporter przekazuje towar importerowi, eksporter bierze gotówkę od banku. Importer importuje i wpłaca gotówkę do banku. W obrocie występują pieniądze, nie dewizy.
Towarzystwa projektów zagranicznych, są to przedsiębiorstwa, które są zakładane w celu zrealizowania konkretnego projektu. Projekty zakrojone na szerszą skalę, w przemyśle, usługach. Nakłady na realizację projektu ponoszą różnego rodzaju jednostki, które uczestniczą w projekcie poprzez konsorcjum, które powołuje się.
Do konsorcjum, w zależności od rodzaju i zakresu przedsiębiorstwa oraz kraju inwestycji mogą należeć osoby fizyczne i prawne: tj.
- inicjatorzy projektu, który przejmą odpowiedzialność za utworzenie towarzystwa,
- dostawcy kraju eksportującego, którzy wykonują projekt i partycypują w nim,
- odbiorcy projektu, zobowiązani umową do zapewnienia wykorzystania zdolności produkcyjnych lub ekonomicznych projektu,
- instytucje finansowe, które badają ryzyko inwestycyjne w kraju realizacji, sporządzają analizę rentowności, pozyskują niezbędne kredyty,
- towarzystwa ubezpieczeniowe, które chronią przed ryzykiem gospodarczym i politycznym w kraju inwestowania,
- pozostałe osoby zainteresowane projektem, np.: dostawcy surowców, firmy konsultingowe, przedsiębiorstwa i instytucje kraju inwestowania albo kupiec projektu.
Po zakończeniu projektu rozwiązanie konsorcjum, obiekt zostaje w kraju inwestowania.
Inwestycje bezpośrednie, długoterminowe formy lokowania kapitału za granicą, np.: wykupuje się akcje przedsiębiorstw, buduje się nową fabrykę, przedsięwzięcie.
Inwestowanie za granicą, korzyści:
• niższe koszty płac za granicą niż w kraju,
• obecność na rynku zbytu za granicą,
• długofalowe zwiększenie zdolności konkurencyjnej,
• zdobycie nowych rynków zbytu,
• pozbycie się ryzyka walutowego,
• często tańsze surowce,
• niższe koszty transportu do odbiorców,
• ulgi podatkowe w kraju inwestowania,
• wyeliminowanie problemów związanych z wwozem towarów,
• tani reimport.
Niekorzystne skutki podejmowanie inwestycji bezpośrednich:
• ograniczenia, w niektórych okolicznościach, transferu zysków,
• ryzyko polityczne, np.: groźba wywłaszczenia,
• możliwa dyskryminacja, jeśli przedsięwzięcie staje się konkurencyjne wobec produkcji własnej kraju inwestowania,
• stosowany czasem warunek udziału mniejszościowego, co może prowadzić do krępowania działalności inwestora.
Cztery grupy państw:
- najniżej rozwinięte,
- średnio rozwinięte I,
- średnio rozwinięte II,
- wysoko rozwinięte.

Terms of trade – są rozumiane jako realizacja zmian cen dóbr eksportowanych do zmian cen dóbr importowanych przez poszczególne kraje, albo relacja cen produktów eksportowanych do realizacji cen produktów importowanych. Kształtowanie się gospodarki światowej zostało zainicjowane powstaniem na przełomie XIX i XX w systemu gosp. europejskiej. W jego ramach tworzony był międzygałęziowy podział pracy, w którym kraje zachodniej części kontynentu głównie Holandia, Anglia, Francja i państwa niemieckie zaczęły się specjalizować w produkcji towarów przemysłowych podczas, gdy Europa Środkowa i Wschodnia koncentrowała się na rozwoju rolnictwa i przemysłu surowcowego
Powrót do góry
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Gość







PostWysłany: Śro 0:51, 24 Sty 2007    Temat postu:

Sa tu jakies materialy ktore znalazalm teraz na szybko nie ma tutaj wszystkiego nie wszystko dokladnie przeczytalam ale skoro mam to sie podziele moze uzupelni to czyjes notatki jezeli jutro jakos to opracuje to tez wysle.
Powrót do góry
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Gość







PostWysłany: Śro 0:53, 24 Sty 2007    Temat postu:

niektore inf sie powtarzaja badz uzupelniaja takze jakby ktos korzystal to niech dokladnie sobie przeczyta np przy czynnikach wplywajacych na podzial pracy...
Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Międzynarodowe Stosunki Gospodarcze Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin