Forum  Strona Główna

 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Gr II

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> IV Semestr - Prawo Pracy
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Martyna




Dołączył: 13 Cze 2006
Posty: 20
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

PostWysłany: Śro 23:04, 16 Maj 2007    Temat postu: Gr II

Bardzo prosze os z II gr o umieszczenie referatów z prawa

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Gość







PostWysłany: Czw 12:11, 17 Maj 2007    Temat postu: Praca w krajach skandynawskich

Praca w krajach skandynawskich

Wstęp:

Od 1 maja 2004 r. obywatele polscy mogą swobodnie poszukiwać w wybranych krajach skandynawskich zatrudnienia, a następnie po uzyskaniu oferty pracy będą mogli podjąć pracę i uzyskać pobyt w tych krajach. Swobodny przepływ osób (pracowników) oznacza prawo każdego obywatela Unii Europejskiej m.in. do pobytu i wykonywania pracy i korzystania z wszelkiej pomocy miejscowych urzędów zatrudnienia.
Prawo UE zwraca uwagę na prawo równego traktowania, zatem, Polak pracujący w Szwecji, Danii lub Finlandii powinien być traktowany na równi z obywatelem danego państwa Będzie miał takie same prawa i obowiązki pod względem warunków zatrudnienia, pracy, wynagrodzenia, stosunku pracy, czy szkolenia zawodowego.
Natomiast dla zakładów nieobjętych regulacjami układów zbiorowych (40% sektora prywatnego, tj. 20% rynku) Urząd Imigracyjny może zasięgnąć opinii Urzędu ds. Zatrudnienia dla wyjaśnienia, czy zaoferowane warunki są zgodne z przyjętymi w danej branży i regionie.

I. DANIA

1.Rynek pracy:
Zamknięty, ale od 1 maja 2006 r. pozwolenie na pracę łatwiej zdobyć studentom i pracownikom duńskich firm, które przyłączyły się do układów zbiorowych pracy

2. Formalności:
• Pozwolenie na pracę: wymagane.
Wniosek składa się w Ambasadzie Danii w Polsce lub na miejscu w Urzędzie Imigracyjnym. Powinien on zawierać, poza paszportem i fotografią, kopię kontraktu lub umowy, informację na temat warunków płacowych i socjalnych, miejsca i godzin pracy oraz dokładny opis wykonywanej w Danii usługi. Pozwolenia na pracę nie dostanie się, jeśli praca będzie w niepełnym wymiarze godzin .
• Pozwolenie na pobyt:
wymagane w przypadku pobytu dłuższego niż 6 miesięcy. Po uzyskaniu konkretnej oferty zatrudnienia Urząd Imigracyjny wydaje pozwolenia na pobyt z prawem do pracy. Jeżeli zakład oferujący pracę jest objęty układami zbiorowymi, a tym samym proponowane warunki pracy i płacy są z nimi zgodne, pozwolenie na pracę i pobyt wydawane jest według standardowej procedury, której czas nie powinien przekroczyć kilku tygodni.

3. Dla kogo jest praca:
Dla wysokiej klasy specjalistów oraz kadry kierowniczej, pracowników z branży IT oraz przedstawiciele zawodów medycznych, pracowników sezonowych

4. Ile można zarobić:
fryzjer w Kopenhadze zarabia 8000 koron, logistyk - 26 000 koron, a administrator sieci komputerowej ponad 23 000 koron.
W sezonie najlepiej się zarabia przy zbiorze jabłek, gruszek, kukurydzy, grochu i cebuli - ok. 100 koron. Truskawki - 44 korony za godzinę.

5. Koszty życia:
mieszkanie można wynająć za 6000 koron miesięcznie, dom za 10000-40000 koron (plus opłaty).
Przy pracy sezonowej jest łatwiej. Zwykle można rozbić namiot na podwórku u swojego pracodawcy. Pracodawca na ogół zapewnia też łazienkę i dostęp do kuchni.
W pozostałych miesiącach masz zagwarantowane lokum, choć czasem płatne.

6.Opieka socjalna:
Każdy imigrant jest uprawniony do korzystania z zasiłków dla osób bezrobotnych pod warunkiem przepracowania co najmniej 12 miesięcy w pełnoetatowym wymiarze godzin

7. Liczba pracujących Polaków: 1300


II. SZWECJA

1. Rynek pracy:
otwarty od 1 maja 2004 r.

2. Formalności:
• pozwolenie na pracę - nie wymagane
• pozwolenie na pobyt – wymagane przy pobycie powyżej 90 dni. Należy okazać zaświadczenie od pracodawcy oraz dokument potwierdzający tożsamość.
Zezwolenie na pobyt może być udzielone również z powodów innych niż praca (np. studia).

3. Dla kogo jest praca:
dla lekarzy, pielęgniarek, dentystów, opiekunek osób starszych, informatyków, specjaliści od komunikacji i transportu, biotechnolodzy, hydraulicy, posadzkarze, murarze, malarze, pracownicy sezonowi w rolnictwie i ogrodnictwie.

4. Ile można zarobić:
średnie miesięczne wynagrodzenie wynosi 20000 koron (1 korona to 0,1076 euro).
Lekarze i dentyści zarobią 25000-60000 koron, informatyk 32000, sprzątaczka 16000. Zbieracze runa leśnego mogą dostać od 160 do 800 koron dziennie. Za kilogram jagód w skupie płacą 8-10 koron, w ciągu dnia możesz ich zebrać 40-100 kg. Kilogram borówek kosztuje 6 koron, a zrywa się je w takim samym tempie jak jagody. Natomiast kilogram malin bagiennych - 55 koron.

5. Koszty życia:
jeśli jesteś pracownikiem sezonowym (np. zbieraczem runa leśnego) możesz zatrzymać się na kempingu. Miejsce w domku kempingowym kosztuje 30-50 koron za dobę. Wynajęcie pokoju to wydatek 2000-3000. Dwupokojowe mieszkanie można wynająć za ok. 5 koron miesięcznie, czteropokojowe na prowincji za 6000-7000 koron (najdroższe mieszkania są w centrum Sztokholmu). Ceny żywności i koszty utrzymania w Szwecji są bardzo wysokie. Wybierając się do pracy sezonowej, można jednak zabrać jedzenie ze sobą. Mieszkając w Szwecji wydasz na żywność ok. 1000 koron tygodniowo, choć podobno można też przeżyć i za 2000 miesięcznie.

6. Liczba pracujących Polaków: 12 tys.


III. FINLANDIA

1. Rynek pracy:
otwarty od maja 2006 r.

2. Formalności:
• pozwolenie na pracę: wymagane
• pozwolenie na pobyt: wymagane przy pobycie powyżej 90 dni. nie ma obowiązku meldunkowego na pobyt do 3 miesięcy; dłuższy pobyt wymaga zgody na pobyt czasowy, a po jej otrzymaniu istnieje obowiązek rejestracji zmiany miejsca pobytu w oddziale ewidencji ludności w miejscowości nowego pobytu.
- w celu uzyskania zgody na pobyt czasowy należy zarejestrować się w najbliższym komisariacie policji i wypełnić formularze umożliwiające podjęcie starań o zezwolenie na pobyt;
- dokumenty: aktualny paszport lub dowód tożsamości, 2 fotografie, dokumenty potwierdzające cel pobytu, w razie konieczności zaświadczenie o stanie zdrowia lub o niekaralności;
- zgodę na pobyt stały można otrzymać po dwuletnim okresie posiadania zgody na pobyt czasowy

3. Dla kogo jest praca:
programistów, specjalistów obsługi sieci komputerowych, eksperci w zakresie aplikacji komputerowych, lekarzy, opiekunów, dentystów i sprzątaczek. W sezonie można znaleźć pracę przy zbiórce runa leśnego, na farmach warzywnych i zwierząt futerkowych.

4. Ile można zarobić:
średnio miesięcznie zarabia się ok. 2300 euro. Robotnik przemysłowy dostaje ok. 12 euro za godzinę, elektryk ok. 14 euro, niewykwalifikowany robotnik budowlany co najmniej 6,6 euro.

5. Koszty życia:
na życie potrzeba minimum 500 - 600 euro miesięcznie. Bardzo drogie są mieszkania. Musisz liczyć się z tym, ze za wynajęcie mieszkania zapłacisz ok. połowy swoich zarobków.


6.Podatki:
• Po zamieszkaniu w Finlandii wymagana jest rejestracja w urzędzie podatkowym i pobranie karty podatkowej.
• Podatek dochodowy od osób fizycznych płacony jest państwu oraz jednostkom lokalnym.
• Dodatkowo w Finlandii płacony jest podatek na Kościół, w wysokości od 1 do 3%.

7.System ubezpieczeń:
• Ubezpieczenie zdrowotne- Każda osoba legalnie zatrudniona w Finlandii podlega automatycznie ubezpieczeniu na wypadek choroby oraz niezdolności do pracy. W pierwszym tygodniu pobytu w Finlandii należy zgłosić się do Biura Ewidencji Ludności ( Maistraatti) po indywidualny numer ewidencyjny, na podstawie którego można się starać o kartę ubezpieczenia Zdrowotnego (tzw. karta KELA).


IV. NORWEGIA

Norwegia nie należy do Unii Europejskiej, jest jednak z nią związana układem o Europejskim Obszarze Gospodarczym (EOG). Dzięki temu Polacy, jak również inni obywatele nowych państw członkowskich, mogą podejmować pracę na podobnych zasadach jakie obowiązują w całej UE.

1. Rynek pracy:
Norwegia, jak większość państw europejskich wprowadziła pewne ograniczenia w dostępie do swojego rynku pracy nowym obywatelom Wspólnoty.
2. Formalności :
• Rejestracja- Polacy mogą przebywać w Norwegii w celu poszukiwania pracy przez okres do sześciu miesięcy, pod warunkiem dokonania w placówce publicznych służb zatrudnienia (Aetat)rejestracji jako poszukujący pracy. W okresie poszukiwania pracy należy dysponować odpowiednimi środkami utrzymania.
• Pozwolenie na pobyt - można starać się o nie zarówno w norweskich placówkach dyplomatyczno - konsularnych, jak i w komisariatach policji na terenie Norwegii.
Po otrzymaniu zezwolenia na pobyt należy zarejestrować się w Urzędzie Ewidencji Ludności (Folkeregisteret). Konieczna jest również rejestracja w urzędzie podatkowym (Skattekort).

• Pozwolenie na pracę - Warunkiem koniecznym ubiegania się o pozwolenie na pracę jest oczywiście wcześniejsze otrzymanie oferty pracy na pełnym etacie (40 godzin tygodniowo).
• Chcąc otrzymać pozwolenie na pracę w charakterze pracownika sezonowego w Ambasadzie Norweskiej należy złożyć:
-wypełniony blankiet wniosku o pozwolenie na pracę, ze zdjęciem;
-kopię paszportu;
-blankiet oferty zatrudnienia/ umowy o pracę

3. Dla kogo jest praca:
Dla lekarzy i pielęgniarek, specjaliści zatrudnieni przy wydobyciu ropy naftowej, w przemyśle rybnym, turystyce, budownictwie, pracownicy leśni, marynarze
Praca sezonowa:
Pozwolenie na pracę sezonową wydawane jest zazwyczaj na okres od trzech do sześciu miesięcy. Po upływie tego czasu, można starać się o ponowne pozwolenie na pracę w charakterze pracownika sezonowego, ale dopiero po upływie 6 miesięcy od ostatniego pobytu w Norwegii.

4. Ile można zarobić:
Zasadniczo kwota wynagrodzenia jest ustalana pomiędzy pracownikiem, a pracodawcą, ponieważ w Norwegii nie ma przepisu określającego wysokość płacy minimalnej
Najniższa stawka godzinowa (w układach zbiorowych) - według taryf związków zawodowych - wynosi 120-130 koron brutto (66-72 złotych)
5. Koszty życia:
• Na samo mieszkanie w Oslo lub innym większym mieście potrzeba około 3700 koron. Podobną kwotę przeznaczy się na wyżywienie. Na miesiąc będzie potrzebne średnio ok. 8200 koron czyli 1000 euro.
Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> IV Semestr - Prawo Pracy Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin