Forum  Strona Główna

 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

SPO RZL

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Warsztaty Europejskie
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Gość







PostWysłany: Wto 13:53, 15 Maj 2007    Temat postu: SPO RZL

Sektorowy Program Operacyjny
Rozwój Zasobów Ludzkich
2004-2006

konspekt prezentacji copyright by Dorota Rak i Izabela Mokrzan


Cel podstawowy SPO RZL:
Budowanie otwartego, opartego na wiedzy społeczeństwa poprzez zapewnienie warunków do rozwoju zasobów ludzkich w drodze kształcenia, szkolenia i pracy;

Cel szczegółowy SPO RZL:
Rozwijanie konkurencyjnej gospodarki opartej na wiedzy i przedsiębiorczości

Cele SPO RZL są realizowane poprzez trzy główne priorytety:

Sektorowy Program Operacyjny Rozwój Zasobów Ludzkich określa także jakie działania mogą być podejmowane w ramach poszczególnych Priorytetów. Każdy projekt musi być przypisany do konkretnego Priorytetu i Działania.

Poniższa tabela to zestawienie Priorytetów i Działań SPO RZL. Wskazuje ona również instytucje wdrażające dla poszczególnych Działań.






Instytucje uprawnione do pełnienia roli beneficjenta oraz lista typów projektów możliwych do realizacji są określone oddzielnie dla każdego Działania i zapisane w Uzupełnieniu Programu dla SPO RZL.
Projekty mogą być również realizowane przez partnerstwa, w których wzajemne prawa i obowiązki partnerów określa każdorazowo umowa partnerska, która powinna zawierać podstawowe elementy.
UMOWA PARTNERSKA



Finansowanie
Sektorowy Program Operacyjny Rozwój Zasobów Ludzkich (SPO RZL) jest finansowany w 75% z Europejskiego Funduszu Społecznego i w 25% z krajowych środków publicznych (tzw. współfinansowanie). Na współfinansowanie składają się środki budżetu państwa, środki z państwowych funduszy celowych i środki będące w dyspozycji jednostek samorządu terytorialnego. Zarówno EFS jak i wymienione środki krajowe stanowią tzw. środki publiczne. Oprócz nich budżet SPO RZL przewiduje, niewielki w stosunku do całości, ale wymagany – wkład środków prywatnych.
Finansowanie
Finansowanie wydatków ponoszonych w ramach SPO RZL dokonywane jest ze źródeł krajowych. Beneficjent otrzymuje od instytucji wdrażającej środki na realizację swojego projektu z krajowych funduszy publicznych. Po udokumentowaniu przez niego wydatkowania tych środków możliwe będzie wnioskowanie do Komisji Europejskiej przez odpowiednie instytucje o zwrot 75% wydatkowanych kwot. Zwrócone środki zasilą źródło finansowania krajowego.
Finansowanie
W ramach SPO RZL, beneficjent wyłoniony w konkursie otrzymywał środki na realizację projektu na zasadzie wypłaty „z góry”, transzami, zgodnie z harmonogramem, stanowiącym załącznik do umowy o dofinansowanie projektu. Wielkość pierwszej transzy może wynosić do 20% kwoty dofinansowania przeznaczonej na pierwsze 12 miesięcy wdrażania projektu.
Najważniejsze elementy systemu finansowania SPO RZL
beneficjent nie jest zaangażowany w proces rozliczeń finansowych z UE,
beneficjent otrzymuje środki na finansowanie projektu „z góry”,
beneficjent jest zobowiązany do wniesienia min. 1% wkładu własnego w projekt, ale wkład ten nie zawsze musi wyrażać się zaangażowaniem własnych środków finansowych. Wymóg ten może zostać spełniony w postaci wkładu rzeczowego.
Komitet Monitorujący
Komitet Monitorujący SPO RZL sprawuje nadzór nad przebiegiem realizacji Programu. Przede wszystkim zaś czuwa nad prawidłowym realizowaniem zadań Instytucji Zarządzającej SPO RZL – Departamentu Zarządzania Europejskim Funduszem Społecznym Ministerstwa Rozwoju Regionalnego.
Zadania Komitetu

rozpatrywanie i zatwierdzanie kryteriów wyboru projektów w ramach każdego Działania SPO RZL, rozpatrywanie i akceptowanie Uzupełnienia Programu oraz propozycji jego zmian, okresowe badanie postępu w zakresie osiągnięcia szczegółowych celów, określonych w SPO RZL oraz w Uzupełnieniu Programu, badanie rezultatów realizacji SPO RZL, w tym osiągnięcie jego celów wyznaczonych dla poszczególnych Działań,
Zadania Komitetu
rozpatrywanie i zatwierdzanie przygotowanych przez Instytucję Zarządzającą SPO RZL sprawozdań okresowych, rocznych oraz sprawozdania końcowego z realizacji SPO RZL, rozpatrywanie i zatwierdzanie zmian w SPO RZL, zgłaszanie Instytucji Zarządzającej propozycji zmian w Uzupełnieniu Programu, rozpatrywanie i zatwierdzanie planu działań promocyjnych w ramach SPO RZL oraz proponowanie jego zmian.
Skład Komitetu
ze strony rządowej - po jednym przedstawicielu:
ministra właściwego do spraw rozwoju regionalnego – Instytucji Zarządzającej Podstawami Wsparcia Wspólnoty,
Instytucji Zarządzającej SPO RZL,
ministrów właściwych ze względu na rodzaj działalności objętej Programem:
Instytucji Pośredniczących SPO RZL,
Instytucji Płatniczej,
Jednostki Monitorująco-Kontrolnej Europejskiego Funduszu Społecznego,
Skład Komitetu
ze strony samorządowej przedstawiciele: Konwentu Marszałków Województw, ogólnopolskich organizacji jednostek samorządu terytorialnego,

przedstawiciele partnerów społecznych i gospodarczych: organizacji pracowników i organizacji pracodawców wyłonionych na podstawie ustawy z dnia 6 lipca 2001 r. o Trójstronnej Komisji do Spraw Społeczno-Gospodarczych i wojewódzkich komisjach dialogu społecznego,
organizacji pozarządowych - wskazanych przez Radę Działalności Pożytku Publicznego,
środowiska naukowego - wskazanych przez Radę Główną Szkolnictwa Wyższego.

Wniosek
Formularz wniosku dostępny jest w formie elektronicznej w postaci tzw. Generatora Wniosku. Program ten należy pobrać ze stron internetowych Ministerstwa Gospodarki i Pracy, Ministerstwa Finansów lub Instytucji Wdrażających. Formularz należy wypełniać wyłącznie elektronicznie. Przy każdym z pytań pojawiają się wyjaśnienia i podpowiedzi. Po wypełnieniu wniosku i wybraniu polecenia „drukuj”, system automatycznie sprawdza i informuje o pustych lub niewłaściwie wypełnionych rubrykach. Podczas wypełniania wniosku należy korzystać z Instrukcji wypełniania wniosku. Wniosek musi być wypełniony w języku polskim. Wypełniony wniosek należy wydrukować oraz zapisać na dyskietce lub płycie CD. Koniecznie należy zachować w dokumentacji projektu zarówno papierową, jak i elektroniczną kopię złożonej dokumentacji.
Wniosek
Informacje ogólne – podstawowe informacje nt. projektu oraz szczegółowe informacje nt. wnioskodawcy, ewentualnych wykonawców oraz innych instytucji zaangażowanych w realizację projektu,
Charakterystyka projektu – ocena merytoryczna – na podstawie odpowiedzi udzielonych na pytania w tej części wniosku zostanie dokonana merytoryczna ocena projektu. Każde z pytań w tej części zawiera podpytania, ich wyjaśnienia oraz przyporządkowaną maksymalną liczbę punktów, jakie mogą zostać przydzielone podczas oceny. Podpytania oraz wyjaśnienia zawarte są w Instrukcji wypełniania. Ponadto kryteria wyboru/ oceny projektów są zapisane w Uzupełnieniu Programu SPO RZL i ZPORR.
Ostateczni beneficjenci – szczegółowe informacje dotyczące ostatecznych beneficjentów projektu, czyli osób lub instytucji, do których skierowane są proponowane przez beneficjenta działania,
Charakterystyka realizowanego wsparcia – szczegółowe informacje dotyczące rodzajów planowanych działań,
Planowane wydatki – zestawienie informacji finansowych,
Załączniki – zestawienie wszystkich koniecznych załączników, w zależności od projektodawcy zawarte jest w „Poradniku dla Beneficjentów”.

Przygotowując projekt warto pamiętać także o tym, że:
projekt musi odpowiadać celom ogłoszonym przez organizatora konkursu (instytucję wdrażającą),
projekt musi odpowiadać na zidentyfikowane (i udokumentowane) potrzeby,
projekt musi wskazywać ściśle określoną grupę odbiorców (beneficjentów ostatecznych),
projekt powinien być przygotowany przy udziale wszystkich zainteresowanych partnerów,
Przygotowując projekt warto pamiętać także o tym, że:
cele projektu muszą być przejrzyste, realne i specyficzne dla danego projektu,
projekt musi precyzyjnie określać rodzaje zadań, ich harmonogram, odpowiedzialność wykonawców, sposób realizacji,
niezbędne jest założenie realnych oczekiwanych rezultatów projektu,
reguły zarządzania muszą być klarowne i zaakceptowane przez wszystkich partnerów,
wydatki projektu muszą być wyliczone rzetelnie, na bazie rzeczywistych wydatków – nie jest możliwe aplikowanie o zwiększenie przyznanych kwot w trakcie realizacji projektu, a ponadto wydatki projektu są jednym z elementów jego oceny.

Generator wniosków
Informacje dotyczące Generatora Wniosków oraz systemu SIMIK dostępne są na stronie internetowej Ministerstwa Finansów
[link widoczny dla zalogowanych]
Generator Wniosków jest aplikacją umożliwiającą tworzenie, edycję i drukowanie wniosków o dofinansowanie realizacji projektów finansowanych z funduszy strukturalnych Unii Europejskiej. Aplikację można pobrać ze strony internetowej Ministerstwa Finansów
Generator wniosków
Wzory wniosków umieszczone w Generatorze posiadają instrukcje wypełniania, dostarczone przez właściwe instytucje zarządzające. Dodatkowym źródłem informacji są dokumenty programowe i podręczniki przygotowane przez poszczególne instytucje.
Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Warsztaty Europejskie Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin