Forum  Strona Główna

 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Referat -Rumunia

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Europejskie Prawo Gospodarcze
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Gość







PostWysłany: Pon 16:42, 26 Lis 2007    Temat postu: Referat -Rumunia

Rumunia jest krajem znajdującym się na początku drogi rozwoju – stąd potencjał zarabiania jest bardzo duży i występuje w niemal każdym sektorze. Rumunia jest zdecydowanie największym krajem bałkańskim i jednym z największych, po Ukrainie, krajów w regionie. Po wejściu do UE Rumunia cieszy się szerokim zainteresowaniem polskich i zagranicznych inwestorów. Inwestorów zagranicznych przyciąga dogodna lokalizacja, bliski dostęp do rynków wschodniej i południowej Europy, np. Mołdawia, Bułgaria, Serbia. Ważny jest także dostęp do Morza Czarnego co oznacza ułatwienia do wkraczania na rynki krajów tego akwenu, np. Turcji.

Najważniejszą dziedziną gospodarki jest branża turystyczna. W ostatnich latach uległa dynamicznemu rozwojowi i przeobrażeniom. Ciepłe morze, złociste plaże, stoki narciarskie czy niekiedy nuta orientu przyciągają turystów z całego kontynentu, dlatego też rośnie potencjał inwestycyjny w dziedzinie budownictwa hoteli oraz infrastruktury turystycznej.

Nisza rynkowa istnieje również w branży budowlanej, gdyż występuje duże zapotrzebowanie w dziedzinie infrastruktury miejskiej. Już teraz rozpoczęto budowę i remonty sieci drogowej i kolejowej, wysokich nakładów wymaga także energetyka.

Dobre perspektywy rozwoju stoją także przed sektorem finansowym. Bogacenie się społeczeństwa będzie sprzyjać rozwojowi usług bankowych, ubezpieczeniowych, doradztwa finansowego, consultingowych, pośrednictwa kredytowego czy leasingowych.

Kolejną branżą dobrą do inwestycji jest branża meblarska. Głównym zadaniem jest wprowadzenie przez sektor MSP zindywidualizowanej oferty, co wpływa na zwiększenie elastyczności w oferowaniu bardziej kompleksowej usługi od momentu projektowania wnętrz, przez wykonanie, transport, montaż. Szansą na zwiększenie popytu na meble może być także nowe wzornictwo, nowe materiały czy technologie. Dla podniesienia oryginalności produktów sugeruje się produkcję w małych zakładach z małymi seriami produkcyjnymi.

Od kilku lat rumuński rynek okien dynamicznie się rozwija. Roczny przyrost rynku można oszacować na około 30-35% i trend ten powinien się utrzymać przez najbliższe lata. Jedną z głównych przyczyn wzrostowej tendencji sprzedaży na rynku okien jest dynamiczny rozwój samej branży budowlanej oraz usług stolarskich. Rumunia jest bowiem krajem, gdzie wiele budynków to stare apartamentowce, które do tej pory zostały odnowione jedynie w 30%.

Następną jest branża spożywcza głównie piekarnictwo, przetwórstwo mięsne i owocowo-spożywcze. Jeśli chodzi o przetwórstwo mięsne, uwagę można skupić zwłaszcza na mięso wieprzowe oraz drób. Według firmy „Ambra” na rynku rumuńskim niszę stanowi produkcja whisky, brandy i koniaków, jako że Rumunia produkuje głównie wina.

Bardzo ważny rynek, na którym warto inwestować jest rynek farmaceutyczny. 96% obywateli Rumunii jest zarejestrowanych u lokalnych lekarzy, natomiast opieka ambulatoryjna jest uboga. Wysoka stopa wzrostu sprzedaży leków istniejących na rynku (jedynie 2 znaczące firmy) podniosło atrakcyjność rumuńskiego rynku farmaceutyków, co skłania znaczące międzynarodowe firmy farmaceutyczne do wejścia na rynek, zarówno w segmencie produkcji jak i dystrybucji.

Kolejną niszę stanowi branża informatyczna, głównie istnieje zapotrzebowanie na sprzęt i oprogramowanie. Dodatkowo brak jest wykwalifikowanych pracowników, co zachęca do inwestowania w rozwój usług w tej dziedzinie.
Następną branżą z potencjałem jest rynek motoryzacyjny. Statystyki wykazują, że zapotrzebowanie ciągle wzrasta, a na rok 2006 wynosił on 43%. Rynek ten otwarty jest zarówno na samochody nowe, jak i używane.




Inwestycje i usługi w Rumunii są w pełni zliberalizowane. Ustawy upraszczają wejście na rynek i stwarzają wiele zachęt finansowych. Z przywilejów i ulg mogą korzystać inwestorzy zagraniczni w powstałych 6 obszarach celnych, 50 strefach uprzywilejowanych oraz w parkach przemysłowych. Całkowicie wolny jest transfer zysków po opłaceniu podatków. Dodatkowo na obszarach gdzie stopa bezrobocia jest szczególnie wysoka, inwestorzy mogą starać się o całkowite zwolnienie z podatku dochodowego. W Rumunii podatek od osób prawnych wynosi 16%, a przedsiębiorstwa zatrudniające do 9 pracowników i osiągające dochód do 30 tys. EURO są oprocentowane 3% podatkiem obrotowym. Polskę wiążą z Rumunią dwustronne umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania oraz o wzajemnym popieraniu i ochronie inwestycji.

Inwestorzy, realizujący w Rumunii inwestycje o wartości przekraczającej kwotę 1 mln USD, mogą uzyskać zniżki i zwolnienia w opłatach celnych. Takie przepisy dotyczące leasingu przewidują zniżki celne dla dóbr importowanych do Rumunii w systemie leasingowym. System celny został już całkowicie przystosowany do UE, jest skomputeryzowany, wprowadzono system OSCI, zmodernizowano wiele przejść granicznych oraz istnieje możliwość dokonywania odpraw u eksportera. Zgodnie z przepisami dotyczącymi stref wolnocłowych nie obowiązują w nich opłaty celne, co ma szczególne znaczenie dla rozwoju biznesu w tych regionach. Poddawane są one modernizacji w celu przekształcenia w tzw. Euro-strefy, zorganizowane wg norm europejskich. Rumunia wprowadziła dotychczas 6 stref wolnocłowych: Sulina, Constanta Sud, Galati, Giurgiu, Braila, Curtici.

W Rumunii obowiązuje uproszczona procedura zakładania spółek i przedstawicielstw, a formalności można załatwiać w tzw. one-stop-shops. W punkcie tym można zapoznać się z ustawodawstwem w dziedzinie biznesu, procedurami związanymi z utworzeniem, rejestracją i autoryzacją firm, środowiskiem rumuńskiego biznesu, ofertami powierzchni i terenów do wynajęcia, wolnymi aktywami, analizą rynku i planami biznesu. Także tutaj działa Biuro Przedsiębiorców, które na podstawie specjalnego formularza wypełnionego przez petenta załatwia wszystkie formalności związaną z prawną rejestracją firmy, np. rezerwuje nazwę i emblemat firmy, zakłada akta rejestracyjne, dokonuje przelewu kapitału założycielskiego.
Dodatkowo dla dużych inwestorów została utworzona agencja ARIS. Ma ona za zadanie wspierać inwestorów, pomagając im w ocenie potencjału inwestycyjnego w Rumunii i jej poszczególnych regionów oraz poszukiwanie odpowiedniego terenu pod inwestycje, asystować podczas negocjacji z władzami lokalnymi i dostarczać ogólnych informacji na temat środowiska biznesowego w Rumunii.

Rząd rumuński poprzez Radę Społeczno-Gospodarczej Rumunii zobowiązał się oficjalnie do stosowania odnowionej strategii lizbońskiej. W tym celu opracował on krajowy program reform (KPR) na okres 2007-2010. Jest on wynikiem wspólnego wysiłku instytucji uczestniczących w określeniu właściwych priorytetów krajowych niezbędnych do realizacji i pogłębienia reform, które mają przyczynić się do osiągnięcia celów związanych ze wzrostem gospodarczym i zatrudnieniem przewidzianych do roku 2010, a także ograniczyć różnice społeczno-gospodarcze w stosunku do średniej w państwach członkowskich UE.

Główne priorytety:
• Ograniczenie kosztów administracyjnych i proceduralnych przedsiębiorstw
• Konsultacje z przedsiębiorcami
• Aktualizacja strategii wspierających rozwój MŚP
• Tworzenie i rozwój punktów i krajowych sieci wsparcia MŚP
• Szybsze i mniej kosztowne wprowadzanie przedsiębiorstw na rynek i wycofywanie ich z rynku
• Tworzenie usług wsparcia dla przedsiębiorstw i promowanie ducha przedsiębiorczości
• Rozwój działalności gospodarczej online
• Wzmocnienie możliwości technologicznych przedsiębiorstw
• Konsolidacja bazy przemysłowej
• Ułatwienie dostępu do kapitału
• Wiedza i innowacje w służbie przedsiębiorstw
• Utworzenie i rozwój zintegrowanych platform i sieci badawczych


Ostatnim atutem dla inwestorów są niskie koszty pracy, ponieważ średnia pensja w Rumunii jest nadal wyraźnie niższa niż w większości krajów UE.
Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Europejskie Prawo Gospodarcze Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin